Pinewood Fleece Red Deer Camo

Vändbar fleecejacka med vind- och vattentätt membran och radiofickor på båda sidor.

En mångsidig, vändbar 2i1 fleecejacka som gör det enkelt för dig som jägare att ställa om från dolt enfärgat till synligt kamouflage. Beroende på väderförhållandena och aktivitet kan du bära denna fleece som jacka alternativt värmande mellanlager.

Mjuk och skön fleecejacka som går att vända om du vill ha enfärgat respektive Official True Timber® Strata Blaze kamouflage. Utrustad med dubbla radiofickor och handfickor, samt en rymlig ryggficka. Samtliga fickor med dragkedja. 240 gram laminerad fleece. Ej tejpade sömmar. Justerbar nedtill med dragsko. Designad av jägare för jägare!

- Fleece med vind- och vattentätt membran
- Dubbla radiofickor - passar både höger som vänsterskytt.
- Handfickor med dragkedja
- Ryggficka med dragkedja

Material: 100% polyester, Membran 100% PU
Vikt: 820 gram (storlek L)
Passform: Normal passform
Aktivitet: Jakt
Modellens längd & Storlek: 184 cm | Large

Pris: 1499:-    NU: 1125:-

Pinewood Abisko Hybrid Power Fleece

Abisko hybrid Power fleece är en mångsidig jacka för honom, som passar väldigt bra till fritidsaktiviteter med varierande aktivitetsnivåer. Jackan har en isolerande fyllning för extra värme.

I denna herrjacka har vi valt att använda en hållbar fyllning Thermore® Ecodown Fiber med 600+ Fillpower, vilken blåses in i kanalerna likt dun. Det är ett hållbart och snällare alternativ till dun. Fördelarna är många med fyllningen. Materialet är fluffigare och varmare än annat material på marknaden. Det är djurfritt och tillverkat av 100% återvunna PET-flaskor.

Sidopartierna samt ärmarna är i ett stretchigt Power fleecetyg med 235 g/sm kvalitet och 100% återvunnen polyester. Hög stretch bidrar till en följsam jacka som är otroligt skön att bära, även i rörelse. Jackan passar utmärkt i varierande väderförhållanden tack vare att den har en vindtät fram- och baksida, isolerande fyllning, samt BIONIC-FINISH® ECO vattenavvisande behandling.

Utrustad med en bröstficka med dragkedja, två öppna framfickor samt två öppna innerfickor.

Pris: 1200:-  NU: 900:-

FURUDAL 3L STRETCH SHELL CAMOU JACKET M’S 5606

Furudal Stretch Shell Camou Jacka är mjuk, tyst och stretchig med en lätt vikt för optimal komfort. Jackan har ett tyg med tre lager och ventilationsdragkedjor på sidorna, vilket gör att den har en hög andningsförmåga. Utöver två framfickor och en innerficka med dragkedja finns även en bröstficka med öppning för radio vilket passar perfekt vid jakten.

• Vind- och vattenresistent
• Mjuk och tyst
• Lättvikt
• Stretch för extra följsamhet
• Justerbar nedtill
• Två framfickor med dragkedja
• Innerficka med dragkedja
• Bröstficka med dragkedja och öppning för radio
• Tyg med 3 lager med hög andningsförmåga
• Ventilationsdragkedjor på sidorna
• Eco Friendly Treatment: Bionic Finish® Eco - Ekologisk fluorkarbonfri impregnering för extra vattenavvisande egenskaper
• Inga tejpade sömmar
• Kamouflagemönster

Material: 100% polyester
Vikt: 750 gram (storlek L)
Passform: Normal
Familj: Furudal
Aktivitet: Jakt

Pris: 1299:-      NU: 975:-

Chevalier Mainstone jacka

Stilren fleecejacka som passar lika bra till jakten som på vandringsturen

Mainstone Jacket är en stilren fleecejacka som passar lika bra till jakten som på vandringsturen. Den håller dig garanterat varm och fungerar utmärkt även som mellanlager under årets kyligare dagar. Mainstone Jacket har den här säsongen fått en uppdaterad passform och nya detaljer. Den är tillverkad i ett mjukt fleecetyg i 100 % polyester med en insida i mjuk borstad pile. Jackan har en hög krage med hakskydd och två rymliga framfickor med dragkedja. Ett elastiskt kantband ton i ton pryder kragen, ärmsluten samt nederkanten.

  • Herrmodell
  • Hakskydd
  • Elastisk nederkant
  • Elastiska ärmslut
  • Fyra innerfickor
  • Framfickor
  • Hängare på insidan
  • Isoleringsförmåga
  • Genomgående YKK-dragkedjor
  • Hel dragkedja fram
  • Normal passform
  • Pris: 996:-     NU: 747:-

Chevalier Mainstone jacka

Stilren fleecejacka som passar lika bra till jakten som på vandringsturen

Mainstone Jacket är en stilren fleecejacka som passar lika bra till jakten som på vandringsturen. Den håller dig garanterat varm och fungerar utmärkt även som mellanlager under årets kyligare dagar. Mainstone Jacket har den här säsongen fått en uppdaterad passform och nya detaljer. Den är tillverkad i ett mjukt fleecetyg i 100 % polyester med en insida i mjuk borstad pile. Jackan har en hög krage med hakskydd och två rymliga framfickor med dragkedja. Ett elastiskt kantband ton i ton pryder kragen, ärmsluten samt nederkanten.

  • Herrmodell
  • Hakskydd
  • Elastisk nederkant
  • Elastiska ärmslut
  • Fyra innerfickor
  • Framfickor
  • Hängare på insidan
  • Isoleringsförmåga
  • Genomgående YKK-dragkedjor
  • Hel dragkedja fram
  • Normal passform
  • Pris: 996:-    NU: 747:-

Chevalier Bylot

Bylot Fleece Coat  är en fleecetröja med hög, skön krage i tätstickad fleece som ger bra vindskydd.

Kommer med tvåvägs dragkedja med mjukt hakskydd för ventilationsmöjligheter samt sidofickor samt elastiskt ärmslut.

Detaljer: 

  • Andra-lagers fleece
  • Hellångdragkedja fram
  • YKK-dragkedja
  • Två framfickor
  • Elastiskt ärmslut

 Material: 100% Polyester

Endast XXL

Pris: 899:-   50%

Chevalier Devon Shooting Range Coat

En suverän jakt- och skyttejacka. Perfekt för försäsongens alla fågeljakter eller på lerduvebanan. Jackan är i komfortabel och följsam bomullscanvas med stretch. Meshfoder för bästa komfort och reglerbara ärmslut. Stor ryggficka.

M

Pris: 1495:-     NU: 50%

Chevalier Bushveld Fleece Cardigan

4453 Bushveld
Kraftig fleecepullover för maximal värme, fleece på utsidan och skön pile på insidan. Perfekt som förstärkningsplagg eller ytterplagg.

 Dam: grå 40, grå 42, grön 42

Pris:  999:-    NU: 500:-

Chevalier Gale Windblocker

4279G Gale Windblocker  

Vindtät fleecetröja med Windblocker membran, tvåvägs dragkedja och många smarta fickor.

Finns dam & herr

Lager: XL, XXL      Dam: 36, 38, 

Pris:  1399:-      NU: 700:-

Chevalier Tornado WB Vändbar Jacka HV

4276HV Tornado High Vis Reversible Denna vändbara jacka har ett yttertyg i tystaste fleece och jackan är dessutom försedd med ett Windblocker membran. Radioficka, viltficka, bröstficka samt två stora frontfickor. Jackan är vändbar och har liknande fickor på den gröna insidan. Se även Tornado Reversible.  

M, L, XL

Pris: 1995:-     NU: 50%

Chevalier Tornado WB Vändbar Jacka

4276  Tornado Camo Reversible. Denna vändbara jacka har ett yttertyg i tystaste fleece och jackan är dessutom försedd med ett Windblocker membran. Radioficka, viltficka, bröstficka samt två stora frontfickor. Jackan är vändbar och har liknande fickor på den gröna insidan.

Endast Medium

Pris: 1995:-     NU: 50%

Dela den här sidan