Tel :0707 51 82 25
Swish & kontant betalning
Från början var idén till Muckboot en önskan om en riktigt tålig, bekväm och varm stövel för hästfolk. Därav namnet ”Muck” som syftar på att ”mocka” i stallet. Resultatet blev ett brett sko- och stövelsortiment tillverkat i naturmaterial med vattentäta skaft i neopren och ett foder som gör att stövlar och skor andas.
Muckboot tål tufft arbete och aktiviteter utomhus, vare sig Du är i trädgården, går hundpromenader, är på jakt, fiskar, vandrar i fjällen, är i stallet eller på hästryggen eller går runt på stans slaskiga gator.
Jaktstövlar, fiskestövlar, sportstövlar och vinterstövlar för extrem kyla. Perfekt för
vinterfiske, kalla jaktpass och skoteråkning
- Tre lagers isolering i sula och skaft ger värmeisolering
ner till -40 grader.
- Vikbara skaft i flexibel neopren
- Grovmönstrad kraftig halksäker sula, 5 mm djupt mönster
- Förstärkt vridstyv läst
- Smidigt, vikbart skaft i neopren
- Extra förstärkt tå och hälskydd
- Innerfoder som ventilerar överflödig fukt och värme
- Löstagbar innersula
- Tvättbar
Färg: Svart
Pris: 1695:- slut
Derwent II erbjuder kvalitet, funktionalitet och komfort i en produkt. Dessa stövlar är perfekta för leriga våtförhållanden, oavsett om du jagar, fiskar
eller gräver i trädgården. Förstärkt både i tå och fotled, plus en gummiyttersula med aggressivt slitmönster som ger bra grepp.
Pris: 1395:- NU: 1299:-
Smidig och varm damstövel med anpassad läst och form. Fleecefoder, stretchfit kort skafttopp behåller värmen inne och kylan ute. 5 mm CR flex-foam med fyra lager stretchfoder, lätt och komfortabel. 100% vattentät, robust, tålig och slitstark för maximalt skydd och stabilitet. Dubbla förstärkningar vid vrist och häl, 2 mm skumunderlag för ytterligare värme vid vrist, EVA-gjuten mellansula samt ny kraftig yttersulan mot halka.
Endast 37
Pris: 1695:- NU: 850:-
En lätt och låg stövel för snabbare promenader, orientering m m.
Ovandelen är tillverkad i ett högkvalitativt gummi och är fodrad invändigt med ett slitstarkt och snabbtorkande material.
I Finntrims sula finns en stålgelänk som stadgar upp stöveln en aning. Mellansulan är en formgjuten lös sula i filt och det halkfria yttersulan har bra mönster och kan dessutom dubbas för
Lager: 42
Pris: 899:- NU: 450:-
Nr1 sedan 1985. Uppbyggd av det patenterade materialet PU som består av miljontals slutna luftceller i tre olika skikt med olika cellstorlekar samt en heltäckande innerdel bestående av tjock och varm acrylpolyesterpäls. Detta är originalet som har marknadsförts i Sverige, Norge & Finland med stor framgång. Produktens förträfflighet upptäcktes först av snöskoterfolket, men har i dag fått starkt fotfäste hos jägare, fiskare, yrkesfolk med flera. Såväl tuffa testförare som "vanliga" kunder är eniga i slutomdömet -POWERBOOTS ORIGINAL- stöveln är det varmaste man kan ha på fötterna!. Originalet, testad ner till -30 grader C, halkskyddade sulor, fodrad insida, 100% vattentät, inbyggt snölås, kevlarförstärkt tå.
Storlek 35/36
Pris: 1099:- Nu: 399:-